Monitori
Vrsta: Završni rad | Broj strana: 34 | Nivo: FON

U savremenoj industriji koja se tako brzo razvija, donekle iznenadjuje činjenica da je tehno lo gi ja koja stoji iza monitora i televizije stara 100 godina. Katodnu cev, ili CRT (cathode-ray tube) pronašao je nemački naučnik Ferdinand Braun 1897. godine, ali je ona upotrebljena u pr vim televizorima tek kasnih 1940-ih godina. Mada su katodne cevi koje se danas nalaze u sa vremenim monitorima pretrpele modifikacije da bi se poboljšao kvalitet slike, one se još uvek zasnivaju na istim osnovnim principima.
Uprkos predvidjanjima njihovog bliskog kraja, izgleda da će se prevlast katodnih cevi još du go zadržati na tržištu monitora za PC računare. Dok se konkurentske tehnologije, kao što su dis pleji sa tečnim kristalima (LCD - liquid cristal display) ili displeji sa gasnom plazmom i sa me ustanovljavaju u specijalizovanim oblastima, izgleda da ćemo prilično zaći u novi mi le ni jum pre nego što ravni ekrani brojčano nadmaše katodne cevi kod naših stonih računara.
Anatomija katodne cevi
U suštini, katodna cev je zapečaćena staklena flaša čudnog oblika, bez vazduha u svojoj unu traš njosti. Ona počinje sa grlićem i konusno se širi, sve dok ne oblikuje široku osnovu. Osno va je "ekran" monitora koji je sa unutrašnje strane pokriven matricom od više hiljada sićušnih fos fornih tačaka. Fosfori su hemikalije koje emituju svetlost kada su pobudjeni mlazom elek tro na: različiti fosfori emituju svetlost različitih boja. Svaka tačka se sastoji od tri čestice obo je nog fosfora: jedne crvene, jedne zelene i jedne plave. Ove grupe od po tri fosfora čine ono što je poznato kao jedan piksel.
U "grliću flaše" katodne cevi na lazi se elektronski top koji se sastoji od katode, izvora to p lote i elemenata za fo ku si ra nje. Monitori u boji imaju tri razdvojena elektronska to pa, po jedan za svaku boju fos fora. Kombinacije razli či tih intenziteta svetlosti koju od aju crveni, zeleni i plavi fos fori mogu da stvore iluziju mi liona boja. To se zove adi tiv no mešanje boja i pred stav lja osnovu za sve displeje u boji sa katodnim cevima.
Slike se stvaraju kada elektroni iz elektronskog topa konvergiraju da bi udarili u njihove od go varajuće fosforne čestice (trojke) i koje onda zasvetle, u većoj ili manjoj meri. Elektronski top zrači elektrone kada je grejač dovoljno topao da oslobodi negativno naelektrisane elek tro ne iz katode, koji se zatim usredsredjuju u tanak mlaz pomoću elemenata za fokusiranje. Elektroni se usmeravaju ka česticama fosfora pomoću snažne, pozitivno naelektrisane anode, smeštene blizu ekrana.
Fosfori u jednoj grupi su tako blizu jedan drugome da ljudsko oko zapaža njihovu kom bi na ci ju kao jedan obojeni piksel. Pre nego što elektronski mlaz udari u fosfornu tačku, on prolazi kroz perforiranu ploču smeštenu direktno ispred sloja fosfora, koja se zove "maska senke". Njena namena je da "maskira" elektronski mlaz, formirajući manji, više zaokrugljeni vrh koji mo že čisto da udari u pojedinačni fosfor i da minimizuje "prelivanje", kod koga mlaz elek tro na os vet ljava više od jedne tačke.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!